VIDEO: Deník Anne Frankové - Amsterdam - návštěva Domu Anne Frankové

VIDEO: Deník Anne Frankové - Amsterdam - návštěva Domu Anne Frankové

Splnil se mi velký sen... konečně jsem se podívala do domu, v němž je zadní trakt, který před nacisty ukrýval Anne Frankovou, její rodinu, rodinu van Pelseových (v deníku pod jménem van Daanovi) a Fritze Pfeffera (v deníku jako zubní lékař Dussel).

Anne si svůj deník začala psát v době, kdy už rodina žila v Amsterdamu, kam emigrovala z Německa právě před narůstající nenávistí mířenou proti Židům. Bohužel ale i v Holandsku je tahle mračna dostihla a když Annině sestře Margot, přišlo povolání do transportu, otec Otto Frank urychlil svůj plán ukrýt své blízké do zadního traktu domu, v němž sídlila jeho kancelář.

Dva roky ve stísněných podmínkách, dva roky bez vycházení, dva roky se stejnými lidmi, dva roky přežívání díky pomoci několika málo dobrých duší, které obyvatelům úkrytu nosily jídlo. Dva roky strachu, které nakonec skončily udáním, po němž přišlo zatčení a odvezení do koncentračních táborů. Ze sedmi lidí přežil pouze Otto Frank. Anne zemřela dva měsíce před koncem války na tyfus v Bergen-Belsenu...

Když se Otto Frank vrátil do Amsterdamu, postaral se, aby se Anně vyplnilo přání stát se spisovatelkou. Kdo ví, co by na to říkala... ale snad by ji potěšilo, že její deník je dnes jednou z nejpřekládanějších a nejčtenějších knih a že se dokonce ocitl na seznamu světového dědictví UNESCO.

Chcete-li jít skutečně po stopách Anne a její rodiny, určitě zavítejte také na amsterdamské Merwedeplein, kde žila. Před vchodem jsou čtyři stolpersteiny, takže se nemusíte bát, že ho nenajdete. Dovnitř se bohužel nedostanete, ale i tak si můžete představit, jaké to tam asi bylo, když si Anne před domem hrála s kamarádkami.

Dům je také vidět v dobovém videu, kde Anne kouká z okna.

Pojedete-li do Amsterdamu a budete chtít navštívit Dům Anny Frankové, doporučuji si objednat vstupenky předem. Platí vždy od 9:00 do 15:30 a zajistí vám, že nebudete muset čekat dlouhatánskou frontu.

20x denně...

20x denně...

RETRO v Tančícím domě

RETRO v Tančícím domě