Tylda

Tylda

Když čtete o holocaustu, padne na vás smutek, ať už se tomu bráníte sebevíc. Tím spíš, čtete-li o celé rodině, kterou tenhle hrůzný historický mezník stál spoustu utrpení a bolesti. V knížce Tylda má čtenář pocit, že se skutečně dostává mezi příbuzné, jejichž společný život je šťastný, až do doby, kdy Hitler přijde k moci a začne s protižidovským běsněním.

Jako jakýsi blízký pozorovatel čtenář s Tyldou "prožije" mnoho let. Od jejího seznámení s milovaným Fandou v mládí, přes odtržení od syna a věznění v Terezíně, až po smrt v požehnaném věku.

Příběh je ještě zajímavější tím, že je inspirovaný skutečnými událostmi.

Autorem knihy je Richard Pachman - spisovatel, malíř a hudebník - a spoluautorem jeho tatínek František Pachman - Tyldin syn.

Děj je nabytý odvahou i utrpením a ukazuje dobu druhé světové války bez přikrašlování a zatajování událostí, o kterých se mluví, píše i čte těžko. Autoři pátrali v historii své rodiny a pak se snažili - dle mého názoru skvěle - vcítit do těch, kterým osud nedal tolik štěstí, aby přežili. Kromě Tyldy zde vystupují například i její matka a babička. Přičemž první z nich byla zastřelena po vykopání vlastního hrobu v Estonsku a druhá zemřela opuštěná v Terezíně.

Styl psaní je čtivý, byť na mě osobně někdy působil lehce strojeně, a to zejména v případě dialogů, které jsou sem tam příliš "přeslazené", což je dělá nepřirozenými. Jinak je ale kniha výborně poskládaná a i když se v ní objevují části z různých let, jsou kapitoly řazené tak, že se čtenář v celku neztrácí a může se do něj ponořit.

Kniha vám v hlavě zvíří spoustu otázek a myšlenek... Tak třeba si zkuste představit, že by jste se měli rozhodnout, zda svoje díte schováte k příbuzným - a to s vidinou nejistého bezpečí a odloučení třeba i na několik let - nebo ho vezmete s sebou, ať už je to kamkoliv. Možná se to zdá jako snadné rozmýšlení, ale není. Jste-li rodič, víte to.

Ukázku najdete na webových stránkách, které jsou věnované celé knize.

Blonďatá stíhačka

Blonďatá stíhačka

Celozrnné kokosové sušenky

Celozrnné kokosové sušenky