Proč je 98 % mého šatníku z druhé ruky?

Proč je 98 % mého šatníku z druhé ruky?

Ještě nedávno jsem původ oblečení, které mám v outfitech na sobě, nepsala. Sem tam jsem se jen zmínila, že je ze sekáče nebo z vinted, jenže tento fakt je pro mě čím dál významnější, a tak jsem se rozhodla tomuto tématu věnovat celý článek.

Nosila jsem ho v hlavě už dlouho a teď uzrál čas. Není to jen tak samosebou, popohnaly mě dvě blogerky - Martina z The Blondieverse, která nedávno napsala moc hezký článek o světě módy, a Karolína z IntoSecondland, jejíž parádní outfity jsou z větší částí právě sekáčovky.

Pamatuju si, jak jsem kdysi mamku prosila, aby nikdy nikde neříkala, že máme nějaké věci ze sekáče.

Když jsem byla na základce a na střední, šlo o totální společenské faux pas a mě jako povrchnímu puberťákovi těžce záleželo na tom, kdo si co myslí. Dneska je mi to úplně jedno a jsou pro mě důležité jiné věci... třeba zodpovědný životní styl.

Byť právě to pro mě není rozhodující, pomalu ale jistě sleduju, že se udržitelnost módy stává docela moderním pojmem.

Mnozí lidé konečně začínají přemýšlet o tom, kdo jejich oblečení šil, z jakého jsou materiálu a zda při výrobě nedošlo k vykořisťování. Někteří z nás také dávají druhý dech věcem, které už vyrobené jsou a které někdo odložil jako nepotřebné. Místo na smetiště a do spaloven tak míří zpátky do skříní.

Nakupovat v sekáčích má hlubší smysl než jen ušetřit peníze.

Jasně... je to velký klad. Věc, kterou v obchoďáku koupíte za X stovek, pořídíte v sekáči za pár kaček. Mnohdy nenošenou, neopranou a vyberete-li si dobrý obchod tak také precizně vyčištěnou a vyvoněnou. Význam je ale i právě v onom navracení vyhozených věcí do života... tedy v recyklaci, která se v žádném případě netýká jenom odpadků.

Velkým plusem tak je ekologičtější spotřební chování. A dále pak i originalita mnohých kousků, na které se v obchodech s věcmi z druhé ruky dá narazil.

Někdo tvrdí, že v sekáčích neumí lovit. Je to ale tak snadné, stačí chtít. Jen sem tam srdéčko nakupujícího posmutní, když objeví něco, co by moc chtěl, ale bohužel dostupná je pouze nepadnoucí velikost.

Dalším levelem je pro mě nakupování u tuzemských tvůrců, kteří dbají na původ materiálů, z nichž šijí. Už roky obdivuju třeba modely Jany Minaříkové.

 

Příště vám napíšu tipy na pražské sekáče a později i na mimopražské, do kterých občas také mrknu a vždycky si vyberu.

Mějte se moc hezky a určitě mi napište, jaký je váš názor na takovéhle nakupování, a jestli máte nějaký úlovek ze sekáče, na který jste fakt hrdí.

 

Upečte si na velikonoční stůl celozrnného beránka

Upečte si na velikonoční stůl celozrnného beránka

Jarní věnec na stůl

Jarní věnec na stůl