Domácí višňovo-malinová marmeláda

Domácí višňovo-malinová marmeláda

Co si v létě zavaříš, v zimě jako když najdeš... A tak u nás doma na plotně každou chvilku bublá nějaká sladká ovocná dobrota

Tentokrát jsem nasbírala maliny, třešně a rybíz a vytvořila dva druhy marmelády. Máte-li taky úrodu nebo někoho, kdo vám tohle červené ovoce poskytne, můžete je zkusit. Recept na první z nich si dáme dnes a na ten druhý v průběhu příštího týdne, protože nás návrat z dovolené natolik znavil, že se jedeme ještě uklidit do klidu chalupy. Bez internetu, bez signálu je nám tam hej.

Co budete potřebovat?

  • 600 g vypeckovaných višní
  • 300 g malin
  • 300 g medu
  • 100 g cukru (ideálně bio nerafinovaný třtinový)
  • 2 lžičky kyseliny citronové

S tímto množstvím ingrediencí získáte cca 600 ml marmelády. Doporučuji k zavaření použít malé skleničky od jogurtu (s objemem 200 gramů). Po otevření totiž takové množství snadno vypotřebujete a nemusíte se bát, že se vám dobrota zkazí.

Jak na to?

Ovoce jednoduše dáte do hrnce a smícháte s medem a cukrem, který z ovoce vytáhne vodu a přemění ji na sirup (najito u báječné Maškrtnice). Pak hrnec přikryjete pokličkou, dáte do lednice a máte pár hodin volno. Já jsem nedočkavá, takže jsem nechala asi dvě hoďky, ale klidně můžete počkat do druhého dne.

Pak na mírném plameni přivedete směs k varu a přidáte kyselinu citronovou. A už jen vaříte do požadované konzistence. Tu ověříte dvěma způsoby - 1. naberete trochu marmelády na lžičku a kápnete ji na talířek (ideálně vychlazený), pokud neteče, marmoška je hotová - 2. vařečkou přejedete po dně a cestička, která se vytvoří, se uzavírá pomalu.

Když uznáte, že je vše v pořádku, můžete lít do sklenic. Ty si nezapomeňte řádně připravit. Já je i s víčky myju v myčce, následně prolévám obojí vroucí vodou a nakonec nechávám vyschnout na místě, kde mi do nich nemůže spadnout žádný nepořádek.

Až vlijete marmeládu do skleničky, dobře zatáhněte víčko a na pět minut sklenici položte víkem dolů. Po uplynutí této doby obraťte normálně na dno a nechte vychladnout.

Domácí je prostě domácí... nemyslíte?

Klid

Klid

Jak jsme se vydrápali nahoru na horu

Jak jsme se vydrápali nahoru na horu