Každá matka má svou odvrácenou tvář! A jde o tom mluvit i s humorem...

Každá matka má svou odvrácenou tvář! A jde o tom mluvit i s humorem...

Sem tam mi někdo řekne, že jsem jako reklama na pohodové mateřství. Věřte mi, přátelé, že i přes již dvouletý víceméně pozitivní přístup k celé té záležitosti s rodičovstvím, to ani u nás občas až tak pohodově nevypadá. A já se nestydím vám to přiznat, protože všichni děláme chyby, všichni občas nemáme dobrou náladu a všichni někdy zkrátka nestíháme všechno.

Třeba zrovna včera musely být nějaké erupce na Slunci. Dítko se s nepříliš sympatickým naladěním již probudilo a po několikahodinovém kňourání a pár záchvatech vzteku jsem i já začala vykazovat náznaky protivnosti. Tak jsme se obě snažily ten den prostě přežít, což se kupodivu podařilo.

Celodenní martyrium jsem roběti odpustila ve chvíli, kdy s pravou dětskou nevinností zvolalo: "Viď, vole mámo!"

Dlouho jsem se tak nezasmála. Čímž jsem však jako matka naprosto selhala, protože v tomhle případě byla na místě nelibost. Alespoň hraná, když už nic jiného.

Knížka Moniky Valentové Odvrácená strana matky mi ukázala, že střídání lepších a horších rodičovských chvil je naprosto normální. Jde o sbírku fejetonů původně publikovaných v časopise, které jsou vtipné a skutečně ze života. U knihy si hezky odpočinete, ale také poznáte, že v nedokonalosti svého mateřského působení není nikdo sám.

Autorka vychází ze svých zkušeností s vlastními dcerami, které se ve fejetonech objevují v různém věku. Jednou jsou malými dětmi, jindy puberťačkami. Mě osobně tato časová neuspořádanost nevadila, protože nezpůsobila žádnou nepřehlednost. 

Bonusem knihy jsou ilustrace autorčina manžela - novináře Martina Veselovského, které jsou tou pravou třešničkou na dortu.

A co vy a vaše mateřství? Taky o sobě někdy tolik pochybujete...?

Čím jsme byli v minulých životech? A byli jsme vůbec...?

Čím jsme byli v minulých životech? A byli jsme vůbec...?

Když psaní nejsou hvězdy nakloněny...

Když psaní nejsou hvězdy nakloněny...