Kafka mýtů zbavený...

Kafka mýtů zbavený...

Franz Kafka je v současnosti jedním z moderních symbolů Prahy. S jeho portrétem si můžete koupit hrníček, tašku, magnety a další suvenýry. Je opředený záhadami a snad každý, kdo naše hlavní město navštíví, se jde podívat do Zlaté uličky, kde je onen krásný malý domek, v němž Kafka po jistou dobu žil. Není to nic špatného, však i já sama jsem tam byla... no nesčetněkrát... protože to je fascinující místo.

Víc než vybájené příhody by nás mělo zajímat, jaký skutečně byl.

Kniha Radka Malého Franz Kafka - Člověk své i naší doby přibližuje spisovatele z hlediska běžného života. Ukazuje jeho strachy, potíže i radosti. Kdo by byl například řekl, že rád jezdil na kole, a to dokonce na cesty po cizích zemích, viďte? Do představy až démonického umělce to nezapadá, ale jen tak si můžeme uvědomit, že Franz Kafka byl sice zvláštní a výjimečný, nicméně také běžný člověk s běžnými zájmy.

Měl potíže s otcem, nerozuměli si v mnoha věcech. Blízká mu byla jedna ze sester, která pro něj a pro sebe tajně pronajala právě onen domek ve Zlaté uličce. V Praze se cítil stísněně. Toužil se věnovat literatuře, a to dokonce natolik, že několikrát zrušil zásnuby. Obával se totiž, aby ho nová rodina neodvedla od psaní. Trpěl tuberkulózou, léčil se na mnoha ozdravných pobytech. Zemřel velice mladý s několika nedokončenými díly, které měl na Kafkovo přání jeho přítel Max Brod spálit. Ten však neuposlechl a naopak se zasloužil o jejich vydání.

O tom a o mnohém dalším se v knize dočtete, a to spolu s ukázkami z Kafkových povídek. Potěší vás navíc ilustrace Renáty Fučíkové, které jsou opravdu dechberoucí. Kniha je velmi vhodná i pro mladší čtenáře, které zaujme a jistě také nadchne pro život a dílo Franze Kafky.

Křest knihy proběhl v bývalé kavárně Arco, kam sám Kafka často chodil, byť nekouřil, nepil alkohol a ani kávu. Byla to příjemná akce plná zajímavých lidí. Alarmující však je, že nyní se prostory kavárny používají jako jakási zájezdní hospoda, která naprosto potlačila kouzlo, jaké dýchá ze starých fotek interiérů zrušené kavárny.

A co vy a Franz Kafka? Četli jste nějaké jeho dílo? Líbí se vám nebo ne? Dejte vědět do komentářů!

VIDEO: PŘEČTENO - YA detektivka I holocaust I čtení pro mámy I Kafka I pohádka

VIDEO: PŘEČTENO - YA detektivka I holocaust I čtení pro mámy I Kafka I pohádka

Přepsali se, tak jsem tady...

Přepsali se, tak jsem tady...