Flavia potřetí... nadšení nebo zklamání? Možná obojí!

Flavia potřetí... nadšení nebo zklamání? Možná obojí!

Někdy je fajn odpočinout si od "dospěláckého" čtení a vyzkoušet něco nového. Co třeba knížku pro větší děti? A co třeba detektivku pro větší děti?!

Jsou-li to pro vás vody neznámé, pusťte se do příběhu Flavie de Luce, která je expertkou na přitahování malérů i řešení záhadných vražd. Nicméně...

Z vlastní zkušenosti vám můžu doporučit hlavně první díl - Koláč s kapkou jedu.

Druhý (Vražda není hra) pro mě byl zklamáním. Flavie jako by ztratila svůj vtipný šmrnc a příběhu bylo ubráno na napínavosti. I tak si tu malou treperendu člověk poněkud zamiluje, a tak je možné, že pak v knihovně nebo knihkupectví neodolá třetímu dílu (Smrt v křišťálové kouli). Ten je řekněme kombinací prvního a druhého dílu. Nenadchne, neurazí, ale jako oddechovka je to skvělé čtení.

Flavia se vrací v plné síle, jen už o kousíček starší (12 let), a tak se do děje přimíchávají první náznaky dospělejšího myšlení. O to víc jí na prahu puberty chybí matka, která zemřela, když byly její dcery ještě malé. Jinak je to ale stále lehce zbrklá a hodně odvážná Flavia de Luce, která žije na anglickém panství Jelení mlází, na jehož pozemku kdosi napadne starou cikánku bydlící v maringotce. Kromě policie se do pátrání po viníkovi pouští samozřejmě i naše hrdinka a aby toho nebylo málo, nachází mrtvolu jednoho z obyvatel městečka. I tentokrát se k základnímu příběhu nabalují další skutečnosti a události, až Flavia odhalí velkou organizovanou skupinu zlodějů.

Přijde mi, že díly jsou opravdu diametrálně rozlišné. Možná, že původně měl autor v úmyslu vydat jen jeden díl, který však na čtenáře zapůsobil natolik, že bylo vyžadováno pokračování. A jak víme, pokračování psané silou už nikdy není tak dobré jako první díl. Ale kdo ví...

Každopádně ve Smrti v křišťálové kouli je alespoň polovina z kouzla Koláče s kapkou jedu. A musím se vám přiznat, že až jednou někde narazím na další díl, určitě si ho přečtu.

O knize (a nejen o ní) jsem mluvila také v posledním videu, tak mrkněte.

VIDEO: Slavíme otevření eshopu!

VIDEO: Slavíme otevření eshopu!

VIDEO: PŘEČTENO: Haruki Murakami + Alan Bradley + LETNÍ TIPY

VIDEO: PŘEČTENO: Haruki Murakami + Alan Bradley + LETNÍ TIPY