Liverpool

Liverpool

Miluju hudbu 60. let a miluju skupinu, která jí kraluje. Beatles mi kdysi dala poslechnout spolubydlící na vysoké a od té doby je to moje číslo jedna. Když jsme se tedy rozhodovali, kam se v Anglii vypravit, Liverpool byl naprosto jasná volba.

Měla jsem velká očekávání... a ta byla ještě naprosto překonána.

Dny, které jsme v tomhle městě prožili, tepaly oblíbenou muzikou, uměním, dobrým jídlem a radostí. I když v tomhle článku nenajdete nic o knihách, třeba vás inspiruje k objevování nových míst... například báječného Liverpoolu.

IMG_20170915_184643a.jpg

Ubytování

Domluvili jsme si pokoj přes airbnb a to v naprosto typickém anglickém starém domku nedaleko centra. Pravda, pár dní před naším příjezdem ho kromě postele a televize museli vystěhovat, protože byl nějaký problém s kobercem, který musel pryč. Nicméně to nám vůbec nevadilo. Potřebovali jsme pouze někde přespávat.

IMG_20170918_091254a.jpg

Doprava

Ideální je si hned při cestě z letiště u řidiče autobusu koupit "lítačku" (výhodná byla týdenní). Stála 17 liber pro jednoho a vyplatila se. Kdykoliv jsme mohli kamkoliv popojet. Autobusy jezdí po centru opravdu každou chvilku a na okraj Liverpoolu také poměrně často. Vyzkoušet si můžete jízdu v horním patře, která je pro nás, co na to nejsme zvyklí, opravdu zvláštní. Navíc v "protisměru" je to u první jízdy docela adrenalin, při kterém máte pocit, že autobus je příliš široký a ještě jede tam, kde nemá.

Koupit si jízdenku, u které nemusíte přemýšlet o počtu cest, se nám takhle vyplatilo už v Amsterdamu, takže tady jsme to tak automaticky udělali také.

Jídlo

Každý vám řekne, že v Anglii musíte ochutnat Fish&Chips, tak jsme to teda zkusili. No... ryba v mastném nevábně vyhlížejícím těstě a s mastnými hranolkami... najedli jsme se, ale jednou stačilo. Možná i proto, že mi nebylo úplně lehce (pokud to nebylo po tom víně ovšem...).

IMG_20170916_143355a.jpg
IMG_20170916_181455a.jpg

Za zkoušku stojí také poutine, což je myslím kanadské jídlo a u nás ho najdete v karlínském bistru Garage. Ano, je to trochu hardcore. Přeci jen hranolky, jakás takás omáčka, sýr, maso atd. atd. - to je trochu miš maš. Ale výsledek chutná dobře, byť pro nás - co doma jíme pohanku, jak říká mamka - to opět stačí jednou za čas.

IMG_20170915_204946a.jpg

Bary a kavárny

Liverpool žije Beatles a fotbalem, takže tam najdete spoustu barů, hospod a kaváren, kde hraje živá hudba a na obrazovce běhají fotbalisti. V pátek a v sobotu začíná večerní ruch už kolem 6., jenže nám se nechtělo někam do davu. Hledali jsme místo, kde bychom si poslechli muziku, dali něco k pití a popovídali si. Paradoxně jsme takový podnik našli snad přímo v centru veškerého dění a v prostředku nejrušnější ulice. Lennonův bar byl klidnější než všechny ostatní a parádně tam hrály šedesátky. První večer nás tam bylo 6 - i se čtyřmi lidmi z personálu - a druhý už o něco víc, ale přesto nebylo přelidněno.

Z kaváren se nám nejvíc líbilo v té, která byla v jedné z budov Muzea Beatles. Vlastně ani nevím čím, protože se daly jinde najít i hezčí. Měla ale svoje kouzlo. Kavárenským zážitkem v trochu jiném slova smyslu byla kavárna v ulici Penny Lane. Tam se vás paní prostě zeptá, jestli chcete cukr... a pak vám ho do kávy nasype podle svého uvážení. U nás asi usoudila, že potřebujeme přisladit život ve velké míře.

IMG_20170915_191044a.jpg
Nejlepší cesta z wc :)

Nejlepší cesta z wc :)

IMG_20170917_115051.jpg
IMG_20170916_104348a.jpg
IMG_20170916_105145a.jpg

Jediné, co nás nemile překvapilo, je všudypřítomný nepořádek. Válející se odpadky všude, kam se podíváte. Nafoukané v koutech i na trávnících. Možná se pletu, ale přišlo mi, že místním to vůbec nevadí. Pokud jsem si někdy myslela, že v Praze nemáme čisto, pak mi po návratu z Liverpoolu přišla jako jedno z nejuklizenějších míst.

Byli jste v Anglii? A kde? Líbilo se vám tam? Dejte vědět do komentářů.

VIDEO: Kniha několika témat - Pravý leopardí kožich

VIDEO: Kniha několika témat - Pravý leopardí kožich

Když dolehne krize...

Když dolehne krize...