VIDEO: Přečteno za leden a únor: 3 knížky o módě, erotická detektivka atd.

VIDEO: Přečteno za leden a únor: 3 knížky o módě, erotická detektivka atd.

Knížek není nikdy dost, to je jasná věc. Tak se mrkněte na ty, které jsem přelouskala během poslední doby. Je tam pár kousků, které opravdu stojí za velkou pozornost.

Francouzky neztrácejí šmrnc

Jamie Cat Callanová

Knížka o fenoménu krásných francouzských žen, jejíž autorka se snaží zjistit, v čem tkví jejich kouzlo. To by také ráda získala, byť sama je Američanka, která má jen francouzské kořeny po jedné z babiček. Tato oddechovka čtenáře přenese do Francie a dá jim pár nových informací (jako například, proč se parfém nemá roztírat, ale má se stříknout do prostoru a projít se jím). Nezmění život, nepřinese nic příliš objevného, ale jistě potěší... zvláště milovníky romantické země.

 

Láska x Styl x Život (Love x Style x Life)

Garance Doré

Garance Doré není v našich krajích příliš známá, nicméně jde o světově proslulou fotografku, fashion blogerku a ilustrátorku. Její knížka je o stylu, o módě, zajímavých lidech i o rozdílnosti života v Paříži a New Yorku.

Garance totiž žila v obou těchto metropolích, a tak je může porovnávat. Vrací se ale i dále do minulosti, do dob, kdy vyrůstala a kdy opustila univerzitu, aby mohla jít za svým snem... takovým, který ji nakonec vynesl mezi uznávané osobnosti světa módy.

Kniha je zajímavá, trochu příliš protknutá reklamou. Najdete v ní tipy, jak vypadat skvěle, rozhovory se zajímavými osobnostmi atd. Ještě víc než knížka si pozornost zaslouží hlavně úžasný blog Garance Doré (doporučuju sekci Home) .

Coco Chanel

Megan Hess

Knížka od Megan Hess je prostě knižní šperk, který chcete mít na nočním stolku. Není úplně bohatá na informace, protože obsahuje jen krátké texty o životě Coco Chanel, nicméně nedostatek literárního vyžití vynahrazují ilustrace. Ty jsou naprosto boží! Laděné do černé, bílé, béžové a červené... tedy do barev, které sama slavná návrhářka upřednostňovala.

Deník Kastelána a Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni

Evžen Boček

Aristokratky jsem četla už vloni a naprosto jsem jim propadla. Za mě jsou jedněmi z nejvtipnějších knížek. Proto když jsem v knihovně objevila další knížku od stejného autora, neodolala jsem. Deník kastelána je psaný na podobném principu jako Aristokratky, ale nevyrovná se jim. Na zámek přijíždí nový kastelán, který s touto prací nemá vůbec žádné zkušenosti. Zato řeší hromadu osobních starostí a musí kočírovat podivné zaměstnance. Co mi tady vůbec nesedí je nadpřirozeno, které se tu objevuje. Zvláštní události, nevysvětlitelné jevy, a dokonce také zázraky příběh posouvají jinam. Není pak natolik ze života, jako v případě Aristokratek.

Ze života blbky

Jana Nováková

Tak trochu česká Bridgite Jonesová, zkrátka normální ženská, která hledá toho pravého, dělá chyby a přitahuje trapasy. Totální oddechovka, která se hodí třeba na lavičku v parku, když se sluníte, nebo k vodě. Závěr je otevřený, což není náhoda, protože už vyšel i druhý díl knihy.

Purpurové doteky

Markéta Harasimová

Purpurové doteky jsou erotická detektivka. Mě osobně se značně líbila detektivní část, která je opravdu napínavá. Do poslední chvíle čtenář jen tuší, ale neví, navíc pak zjistí, že se totálně spletl. Erotická část je pro mě lehce kýčovitá (viz označení svatyňka pro jisté dámské partie...). Celkově mi erotická literatura nic neříká, a proto mi ty části, kam byly zasazené techtle i mechtle, prostě nesedly.

Hlavní postavou je malířka Karin, která se probudí v nemocnici s výpadkem paměti. Neví, co se stalo, kdo je, ani nic o své rodině a známých. Policie nakonec vypátrá její blízké a Karin se tak může vrátit domů, aby poznávala sama sebe a svůj život. Kolem ní se ovšem dějí tragické události, které nejsou náhodou... Karin totiž viděla zločin a jeho pachatel rozhodně nechce čekat, až se jí vrátí paměť.

Ztracená manželka

Alyson Richman

Neuvěřitelně dojemný a smutný příběh milující se dvojice, kterou rozdělí druhá světová válka. Josef a Lenka se zamilovávají, užívají si svou lásku a dokonce se berou. Nicméně Josef odjíždí do Anglie s tím, že pro Lenku a její rodinu zajistí potřebné dokumenty, aby také mohly odjet. To se ovšem nepodaří a všechny, co zůstali v rodné zemi a jsou židovského původu semele holocaust. Lenka se tak dostává do koncentračních táborů a manžela potkává až o desítky let později.

Kniha je o to zajímavější, že je děj líčen z pohledu obou hlavních postav. Nejdřív líčí vlastní cesty, které se potkávají a chvíli jdou vedle sebe, aby se kvůli válce zase rozdělily. Vřele doporučuju...

Zapomenuté transporty

Michal Plzák a Lukáš Přibyl

Michal Plzák v knize zpovídá Lukáše Přibyla, který je autorem několikadílného dokumentárního seriálu Zapomenuté transporty. Musím říct, že o holocaustu jsem přečetla mnohé, ale tahle knížka se řadí mezi jedny z nejsilnějších. Naprosto reálně vypovídá o transportech československých Židů do Estonska, Běloruska apod. Nedočtete se tady o Osvětimi, ale o místech, o kterých se nejen příliš nemluví, ale také se o nich moc neví.

Lukáš Přibyl popisuje, jak se k výpovědím dostával. A někdy to byla velice trnitá cesta. Přeživší byli rozmístěni po celém světě, navíc pátral v 90. letech, kdy internet byl ještě v plenkách, a mnozí už vypovídat ani vzpomínat už nechtěli. Někdy přesvědčování trvalo i několik let.

V knize najdete také části výpovědí přeživších, díky čemuž dostanete opravdu ucelený obraz toho, jaké hrůzy museli tito lidé prožít.

VIDEO: Už jste vyráběli přírodní krém? Není to nic složitého!

VIDEO: Už jste vyráběli přírodní krém? Není to nic složitého!

Mateřské zákonitosti v praxi

Mateřské zákonitosti v praxi