Knižní výzva 2015 (#1): Jana Eyrová (Charlotte Brontëová)

Nedávno jsme se s Kamush pustily do knižní výzvy pro letošní rok.
Není nutné v tom hledat nějaký ultra hluboký smysl o rozšiřování čtenářských obzorů... 
prostě jen tak :)Jako první jsem si vybrala Janu Eyrovou od Charlotte Brontëové.
Román byl poprvé vydán v roce 1847 a čtenáři ho přijali více než přívětivě.

Příběh je poměrně hodně známý, ale ve zkratce...
Jana Eyrová je sirotek, který žije u tety a jejích dětí. Bohužel dětství není nijak šťastné, protože je považována spíše za vetřelce než člena rodiny. V 10 letech je odvezena do dívčí internátní školy a svou tetu vidí až na smrtelné posteli o několik let později.
Ve škole, která má přísná dobová pravidla, zůstává chvíli i jako učitelka. Pak ale vyslyší svou touhu po světě a životě jinde a hledá si místo jako vychovatelka. To nachází u pana Rochestera, u něhož žije malé děvčátko.
Samozřejmě se do sebe zamilují, ale pan Rochester má děsivé tajemství, kvůli němuž nakonec sejde ze svatby a Jana utíká z jeho domu.
Útočiště získává u lidí, o kterých nakonec zjišťuje, že jsou jejími příbuznými. Dědí dokonce velké jmění, dostává nabídku k sňatku a má možnost odjet do Indie na misionářskou cestu.
Janu to ale táhne za E. Rochesterem, a tak se vydává zpět.
Na místě jeho domu jsou však jen ohořelé ruiny a za svým milým musí hrdinka až na vzdálenou samotu, kde ho nachází slepého a částečně zmrzačeného.
Stará se o něj a stává se jeho šťastnou manželkou.


Jana Eyrová je zajímavým nahlédnutím na dobové poměry, a to hlavně ve vztahu mezi muži a ženami z rozdílných společenských vrstev.
Trochu zvláštní je náhoda, kdy se jakožto tulačka dostane zcela nevědomky ke svým příbuzným, nicméně jde o román, tak proč mu neodpustit pár zásahů štěstěny, že?

Četli jste Janu Eyrovou?
Pokud ano, dejte vědět, zda se vám román líbil.

A já si škrtám jeden bod letošní knižní výzvy!


Mějte hezký den!

OOTD: Cats

OOTD: Cats

Quiche s brokolicí, na kterém si určitě pochutnáte!