Vypravěčka vypráví příběh plný bolesti

Vypravěčka vypráví příběh plný bolesti

Po Vypravěčce jsem v knihovně sáhla úplně náhodou, líbila se mi totiž obálka.bPo přečtení textu na zadní straně jsem si ji musela půjčit a okamžitě se do ní pustit.

Cca do strany 120 jsem tvrdila, že asi bude dobrá, ale kolena se mi nejspíš nepodlomí.

A pak to přišlo!

Vyklubala se z ní jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.

Zkuste si představit, že máte židovský původ, vaše babička přežila holocaust a jednoho dne vás velice starý muž, s nímž se přátelíte, požádá o asistovaný odchod z tohoto světa. Mimo to vám také prozradí, že byl za války členem SS, pracoval v Osvětimi a je mnohonásobným vrahem nevinných lidí.

Přesně tohle se totiž v příběhu Vypravěčky stane hlavní postavě Sage - mladé pekařce, kterou poznamenala tragická nehoda a následná smrt maminky.

Kniha však není psaná jen z pohledu Sage, ale také dalších osob. Josefa - tedy bývalého nacisty, jenž Sage informuje nejen o svém dětství, ale také napáchaných hrůzách, Minky - babičky Sage, u níž čtenář poznává životní příběh, který tragicky poznamená holocaust a Lea - pracovníka Ministerstva spravedlnosti věnujícího se odhalování válečných zločinců.

Poté co se Josef Weber svěří Sage se svou prosbou a minulostí, obrátí se pekařka na Lea. Tím začíná tajné vyšetřování, zda je Josef skutečně tím, kým tvrdí. Jako ideální cesta se jeví svědectví Minky, která své vnučce a Leovi vypoví celý svůj příběh, přičemž na fotografii skutečně pozná svého trýznitele Reinera Hartmanna.

Když má ale dojít ke konfrontaci, situace se zamotává.

Její vyústění je pak naprosto nečekané, proto ho neprozradím, abych nikomu nezkazila počtení.

Mimo této hlavní dějové linie jsou v knížce ještě další.

Tak například Sage bojuje sama se sebou. Je rozpolcena z Josefova požadavku a neví, zda jej splnit či nesplnit. Na jednu stranu se může zdát, že pomoci někomu zemřít je vždy špatné, ale po vyslechnutí Minčina příběhu o týrání a vraždění nevinných lidí rukou nacistických dozorců, se misky vah naklánějí na stranu splnění Josefova přání.

Dále se trápí svou psychikou, kdy po autonehodě, kterou jí denně připomíná jizva na obličeji, zemřela její matka. Sage trpí absolutním nedostatkem sebevědomí, podceňuje se a nevěří, že by mohla mít dobrý a rovnocenný vztah s jakýmkoli mužem a vlastními sestrami.

Značnou úlohu hraje i příběh o upírovi, který v mladí psala Minka a který napomohl jejímu přežití. V žádném případě nenarušuje plynnost knížky, naopak je zajímavým intermezzem.

Vypravěčka je až neuvěřitelně propracovaným dílem. Styl autorčina psaní je lehký a snadno se do něj člověk začte natolik, že zapomene na vše kolem.

Navíc děj nikdy neupadá do letargie a ve chvílích, kdy to čtenář nečeká, se stane něco naprosto zásadního.

Odhalit konec v průběhu čtení tak úplně nejde. Existují sice určité indície, které mohou napovědět, co se nejspíš stane, ale zcela vyzrazeno nic není. Když se kruh uzavře, vše dá smysl. Pak dočtete poslední stránku a budete si přát, aby Vypravěčka vyprávěla dál.

Četli jste Vypravěčku? Pokud ano, dejte vědět, zda se vám líbila.

A jestli ne, určitě se do ní pusťte.

Mějte se hezky!

Mňam! aneb Co jí naše robě

Mňam! aneb Co jí naše robě

OOTD: Karkulčina sukně

OOTD: Karkulčina sukně